بهره برداری از برج خشک واحد دوم نیروگاه شهید مفتح تا سال 1400
17/07/1398

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق استان های همدان و لرستان گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در شرکت برق حرارتی، برج خشک واحد دوم نیروگاه شهید مفتح در بهار 1400 به بهره برداری می رسد.

در اجرای سیاست های صنعت برق کشور باتوجه به مشکل محدودیت منابع آب و کاهش تامین آب نیروگاه شهید مفتح، پروژه اصلاح سیستم خنک کن اصلی نیروگاه شهید مفتح برای یک واحد از سیستم تر به برج خشک در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت. مصرف آب هر واحد نیروگاه با سیستم تر سالانه حدود 3 میلیون متر مکعب بوده که پس از اصلاح سیستم خنک کن حدود 80 درصد کاهش می یابد و بدین ترتیب سالانه 2 میلیون و 400 هزار متر مکعب در مصرف آب هر واحد صرفه جویی می گردد. پروژه برج خشک واحد اول نیروگاه همدان در شهریور ماه 94 همزمان با سفر هیئت دولت به استان همدان و توسط ریاست جمهوری افتتاح گردید. پس از آن پروژه احداث برج خشک واحد دوم نیروگاه شهید مفتح در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفت. تاریخ شروع احداث برج خشک واحد دوم نیروگاه شهید مفتح ابتدای تابستان سال 96 می باشد که این پروژه تا به امروز در دست احداث است. مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق همدان – لرستان  در ارتباط با اهمیت و ضرورت احداث برج خشک در نیروگاه شهید مفتح اظهار داشت: جهت تامین آب نیروگاه، در زمان ساخت نیروگاه 20 حلقه چاه عمیق حفر گردید که متوسط عمق چاه ها 70 متر بوده است.

مسعود مرادی افزود: به هنگام در مدار قرار دادن اولین واحد نیروگاه شهید مفتح، سطح دینامیک چاه های آب حدود 27 متر بود و بدلیل برداشت بی رویه آب های زیرزمینی دشت فامنین، سطح آب چاه ها کاهش یافت و نیروگاه مجبور به حفر چاه های جدید با عمق حدود 120 متر شد. وی ادامه داد: علیرغم افزایش عمق چا ها، مجموع آب استحصال شده چاه ها، تکافوی آب مورد نیاز چهار واحد را نمی کرد به نحوی که تولید روزانه واحد که در ابتدای کار 24 هزار مگاوات ساعت بود به 4 هزار مگاوات ساعت کاهش یافت. وی تصریح کرد: جهت برون رفت از وضعیت موجود و افزایش مگاوات تولیدی واحد ها انجام شد که از جمله آن ها احداث سیستم تزریق مصنوعی در محوطه چاه ها است که بدلیل مجاورت چاه های موجود با رودخانه فصلی قره چای، حوضچه های تزریق مصنوعی در سال 1384 احداث گردید. بدلیل خشکسالی و ساخت چندین حوضچه تزریق مصنوعی در بالادست رودخانه مذکور، از سال 85 تاکنون این حوضچه ها آبگیری نشده است. مرادی تامین آب از چاه های واقع در 35 کیلومتری نیروگاه را از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه دانست و افزود: طراحی خط انتقال انجام و لوله های مربوطه نیز خریداری شد ولی بدلیل مخالفت روستائیان پروژه متوقف شده است. مرادی با اشاره به اینکه تامین آب از سد شنجور در فاصله 25 کیلومتری نیروگاه از دیگر برنامه های شرکت تولید نیروی برق شهید مفتح برای افزایش تولید نیروگاه است، افزود: این سد قرار بود که تا سال 86 آبگیری شود ولی تاکنون عملیات اجرایی آن شروع نشده است، و بدلیل کمبود شدید آب در منطقه، این احتمال وجود دارد که روستائیان از انتقال آب سد ( در صورت ساخته شدن) به نیروگاه جلوگیری نمایند.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق شهید مفتح (همدان – لرستان) تصریح کرد: در مرداد ماه 1394، همزمان با راه اندازی اصلاح سیستم خنک واحد اول نیروگاه، خط لوله انتقال پسآب فاضلاب شهر همدان به نیروگاه نیز افتتاح شد. وی اضافه کرد: در حال حاضر واحد اول نیروگاه با سیستم خنک کن  هایبرید و سه واحد دیگر با برج تر کار می کنند و آب مورد نیاز برج ها ی تر از پساب فاضلاب شهر همدان تامین می شود.

مرادی خاطر نشان کرد از آب چاه فقط جهت تولید آب مقطر و آب سرویس و آشامیدنی استفاده می شود که بدلیل کاهش شدید سطح آب سفره های زیرزمینی دشت های استان همدان در آینده پساب فاضلاب به دیگر صنایع نیز اختصاص خواهد یافت، لذا برای پایداری تولید واحد های نیروگاه در بلند مدت، ضرورت دارد که وابستگی نیروگاه به پساب کاهش یابد. مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق شهید مفتح (همدان – لرستان) کاهش 85 درصدی آب مصرفی سالیانه نیروگاه را از مزایای سیستم هایبرید عنوان کرد و افزود: امکان اجرای پروژه در سایت موجود، کمترین کاهش تولید نامی واحد بدلیل بالا رفتن دمای محیط، کمترین میزان سرمایه گذاری اولیه و میزان ارزبری پروژه، کمترین مدت اجرای پروژه، کمترین مدت زمانی که هر واحد جهت انجام تغییرات از مدار خارج می شود، حداقل کاهش راندمان واحد و امکان اجرای پروژه با حداقل وابستگی و یا بدون نیاز به شرکت های خارجی از دیگر مهمترین ویژگی های این سیستم می باشند.

مرادی در پاسخ به این سوال که احداث برج خشک نیروگاه همدان تا چه میزان به صرفه جویی آب کمک خواهد کرد، گفت: یک واحد نیروگاه بخاری با سیستم خنک کن تر، به ازای هر کیلو وات ساعت، 2 لیتر آب مصرف می کند. با تغییر سیستم خنک کن تر به سیستم خنک کن هایبرید (ترکیب برج خشک و برج خنک کن تر)، 85 درصد در مصرف سالانه آب صرفه جویی خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، واحد اول نیروگاه با سیستم خنک کن هایبرید و سه واحد دیگر با برج تر، کار می کنند. مرادی ادامه داد: آب مورد نیاز برج های تر از پساب فاضلاب شهر همدان تامین و از آب چاه فقط جهت تولید آب مقطر و آب سرویس و آب آشامیدنی استفاده می شود. وی افزود: باضریب تولید 80 درصد، مصرف سالیانه یک واحد برج تر، 3 میلیون و 500 هزار متر مکعب است که در سیستم هایبرید، 500 هزار متر مکعب است. مرادی در خصوص استفاده از نیروها و امکانات داخلی برای احداث این پروژه گفت: کلیه فعالیت های طراحی و مهندسی، عملیات اجرایی ساختمانی، نصب و راه اندازی و همچنین تامین کلیه تجهیزات به استثنای تجهیزات کنترل و ابزار دقیق و موتور پمپ های آب در گردش، توسط شرکت های داخلی، انجام می شود. وی ادامه داد: پیمانکار اصلی طرف قرارداد با کارفرما، مشارکت شرکت های مپنا توسعه نصب نیرو و موننکو هستند و مبلغ اولیه قرارداد یک هزار و 21  میلیارد ریال است که از منابع داخلی وزارت نیرو تامین می شود. مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق شهید مفتح(همدان – لرستان) با بیان اینکه طبق برنامه زمان بندی جبرانی، بهره برداری از طرح اصلاح سیستم خنک کن واحد دوم نیروگاه شهید مفتح، اردیبهشت ماه سال جاری 1400 خواهد بود، خاطر نشان کرد: اعمال تحریم ها موجب افزایش قیمت تجهیزات و در نتیجه تطویل زمان اجرا و افزایش هزینه پروژه شده است. وی افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته راهکارهای ارائه شده در شرکت برق حرارتی، این پروژه هرچه سریع تر به بهره برداری خواهد رسید. مرادی تصریح کرد: با افتتاح این پروژه می توانیم از پساب اختصاصی به نیروگاه که آن هم با هزینه بخش برق اجرا شده است کمتر استفاده کنیم و این مقدار پساب صرفه جویی و در بخش توسعه کشاورزی و صنعت استان استفاده خواهد شد. لازم به توضیح است، نیروگاه شهید مفتح دارای 4 واحد 250 مگاواتی بخاری در 45 کیلومتری شمال شهر همدان در دشت فامنین واقع شده است. عملیات اجرایی ساخت نیروگاه از سال 1369 شروع و واحد های نیروگاه به تدریج از تابستان 73 تا پاییز 74 به شبکه سراسری سنکرون شدند.


مشاهده گزارش تصویری خبر